Sport

ACD to pies rodzinny?

Łagodny dla dzieci, delikatny, opiekuńczy, doskonały towarzysz zabaw z dzieckiem…Takie opinie o psach rasy ACD słyszałam wielokrotnie i choć było to w pewnym sensie lub pod pewnymi względami sprzeczne z tym, co wiem na temat psów Australian Cattle Dog , to nie mogłam się na ten temat wypowiadać, nie mając doświadczenia w tej materii. Teraz mam. I się wypowiem 🙂

Australian Cattle Dog a noworodek

Szczekanie

Szczęśliwie we wrześniu tego roku (2020r.) przyszedł na świat mój syn – delikatna, niewinna istotka reagująca odruchem Moro na każdy, nawet najmniejszy dźwięk, a co dopiero na szczeknięcie psa…Moje psy nie są typowymi szczekaczami, jednak jak już coś je zmusi do tego rodzaju zachowania, efekt rozwala bębenki. I to właśnie było moją największą obawą, jeśli chodzi o powrót z maleństwem ze szpitala. Niestety nie jestem w stanie oduczyć moich ACD szczekania, gdy ktoś obcy przejeżdża pod bramą wjazdową lub za ogrodzeniem widzą spacerującego psa, kota czy sarnę. Malec na szczekanie psów jest narażony każdego dnia i mogę jedynie ograniczać przybywanie maluszka w towarzystwie psa wtedy, gdy jest ułożony do drzemki lub gdy spodziewam się gości.

Mogę też pozazdrościć innym posiadaczom psów ACD, które w ogóle nie szczekają i taki problem ich nie dotyczy 🙂 Myślę jednak, że zachowanie to nie jest kwestią rasy i nie znam psa, który w takich okolicznościach by nie szczekał. Ot co!

Akceptacja nowego członka rodziny

Kolejna obawa, jaka mi towarzyszyła przed powrotem z dzieckiem do domu, to zachowanie psów w stosunku do maluszka. Mam 3 psy ACD i każdy ma zupełnie inny temperament. Trudno jednak było mi przewidzieć, jak zachowają się one w stosunku do dziecka. W tym przypadku nie można opierać się na opinii innych właścicieli ACD, że w ich przypadku pies w pełni zaaakceptował dziecko. Bo każdy pies jest inny. Ma inne doświadczenia. Inny sposób wychowania. Każdy z nas jest inny i inne są okoliczności, w jakich pies poznaje noworodka. I choć w głębi duszy miałam przekonanie, że moje psy, z natury łagodne, choć czasami nieprzewidywalne, od razu zaakceptują maleństwo, to zupełnie nie mogłam na tym bazować.

Takie obrazki też się zdarzają 🙂 Na zdjęciu: Molly

Zasada bardzo ograniczonego zaufania miała w tym przypadku ogromne znaczenie. Po powrocie do domu przywitałam się z psami (bardzo za nimi tęskniłam po 5 dobach rozłąki), a następnie weszłam razem z dzieckiem, w towarzystwie psów, do domu. Każdy z nich, po kolei mógł powąchać maluszka i każdy też nie omieszkał polizać jego główki. Jednak wszystko pod moją pełną kontrolą,z awaryjnie wysuniętym ramieniem oddzielającym dziecko od psa. Psy były, mówiąc kolokwialnie, zajarane nową istotą, przez co zachowywały się bardzo żywiołowo. Musiałam je sprowadzać do parteru. Po 2 dobach mogłam z czystym sumieniem stwierdzić, że całkowicie zaakceptowały dziecko.

Brak delikatności

Nie przemawiały do mnie opinie niektórych właścicieli, że ACD jest łagodny dla dzieci, że ta rasa tak ma. Nie. Ta rasa tak nie ma. Może niektórzy jej przedstawiliciele wykazują się w życiu wyjątkową empatią i delikatnością w stosunku do dzieci – gratuluję wówczas ich właścicielom (szczęściarze!). Moje psy na co dzień są delikatne, nauczyły się, że ciało ludzkie nie jest zabawką, gryzakiem czy kładką pomiędzy kanapą a stołem, z reguły więc są ostrożne Ale wystarczy, że nad moją głową przeleci mucha a…skok na twarz mam gwarantowany.

W przypadku niemowlaka trzeba szczególnie uważać na to, aby pies nie zbliżał łap do jego twarzy, a szczególnie w pobliże ciemiączka oraz oczu. Zbyt gwałtowny ruch może zranić maluszka, który w tym wieku ma bardzo delikatną skórę i z reszta całe ciało.

Choć ufam moim psom, to nie pozwalam im przebywać z maluszkiem pod moją nieobecność. Jeśli już jesteśmy razem, to zawsze chronię główkę dziecka przed psimi łapami, nosami i zębami, choć nie ukrywam, że czasem pozwalam im polizać główkę czy ucho dziecka 🙂

ACD i dziecko? To zależy

Nie czuję się kompetentną, aby ocenić, czy ACD to dobry pies dla dziecka., bo wszystko zależy od danego osobnika oraz od nas samych. Moje doświadczenie pokazuje jednak, że ACD może traktować dziecko jako:

  • potencjalną wyrzutnię piłeczek
  • poduszkę do spania
  • smaczny lizak
  • obiekt do gonienia

Każdego przyszłego własciciela psa rasy Australian Cattle Dog, który zastanawia się, czy jest to pies odpowiedni dla dziecka, zachęcam do tego, aby przemyślał, czy jest gotowy na to, aby odpowiednio psa “ułożyć” do obcowania z dzieckiem, a przede wszystkim, by nie czuł się rozczarowany, jeśli jego pies nie będzie przejawiał instynktu opiekuńczego i delikatności wobec dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *