Charlie CAMARO Chobienia Forest
Czas wolny

Codzienna dawka ruchu ACD

Psy rasy Australian Cattle Dog wymagają sporej dawki aktywności fizycznej każdego dnia. Nie zadowolą się półgodzinnym spacerem, a już na pewno nie będą szczęśliwe, gdy ich wyjścia będą ograniczały się do “obchodu” osiedla na smyczy. Naszym psom staramy się zapewniać nie tylko odpowiednią ilość ruchu każdego dnia, ale również różnorodność w uprawianych aktywnościach, które będą stymulowały ich prawidłowy rozwój fizyczny.

Spacery

Czy słońce, czy deszcz, psu należy się spacer. Jest on niezbędny nie tylko do tego, aby mógł on zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne oraz potrzebę ruchu. Podczas spaceru pies poznaje otaczający go świat, za pomocą zmysłu węchu “koduje” nowe zapachy, a także realizuje wyzwania umysłowe takie jak tropienie czy gonienie. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku psów rasy Australian Cattle Dog, które potrzebują stałej stylumacji oraz bodźców, aby mogły zdrowo się rozwijać.

Każdy właściciel ACD musi więc zaakceptować fakt, że spacer stanowi ważny element rozwoju psa i powinien realizować wyżej wspomniane cele. Trzeba również liczyć się z tym, że pies nie ominie kałuży, a błoto będzie dla niego świetną okazją, aby “wypielęgnować” swoją sierść:) Nie przeszkadza im wiatr czy deszcz, więc i dla nas nie może to stanąć na przeszkodzie, aby podarować naszemu psu spacer pełen wrażeń.

Ćwiczenia

Gimnastyka umysłu to kolejna aktywność, której psy rasy Australian Cattle Dog potrzebują jak powietrza. Codziennie statam się poświęcać każdemu psu przynajmniej 10 minut na ćwiczenia, które stymulują jego mózg, zmuszają do myślenia, kombinowania. Moje psy uwielbiają zabawy węchowe, które są niezwykle proste do przeprowadzenia zarówno w domu jak i na dworze. Wystarczy “wyprosić” psa z pomieszczenia i ukryć gdzieś jego ulubioną zabawkę lub smakołyk, a następnie, komendą “Szukaj” zachęcić do odnalezienia skarbu. Taka zabawa potrafi zmęczyć psa bardziej niż pół godzinny spacer.

Niekiedy, zamiast zabawy węchowej powtarzam z psami komendy i triki, których je nauczyłam, modyfikując je dla urozmaicenia, na przykład poprzez wydłużanie czasu pozostania w komendzie czy tworzenia sekwencji kilku trików, po których wykonaniu następuje nagroda.

Zabawa

ACD uwielbiają zabawę, z resztą jak każdy pies. Psy te potrafią jednak mocno zafiksować się na konkretnym rodzaju zabawy i czasami można mieć wrażenie, że żyją tylko dla tej zabawy. W przypadków moich psów ulubionymi zabawami jest Frisbee, zabawa z szarpakiem czy…tarmoszenie i przytulanie na podłodze 🙂 Takich zabaw również nie może zabraknąć w naszym codziennym grafiku.

Dobrze zaplanowany harmonogram dnia oraz świadomość potrzeb psów Australian Cattle Dog to recepta na to, aby nasze czworonogi były szczęśliwe i spełnione, a my pewni, że odpowiednio zadbaliśmy o ich kondycję fizyczną i psychiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *